Ugrás a tartalomra

Miért akarta Putyin Prigozsin halálát?

Stuart Reid, a Foreign Affairs ügyvezető szerkesztője kérdezte Tatiana Stanovaya-t, a Carnegie Russia Eurasia Center vezető munkatársát.

Tatiana Stanovaya, a Carnegie Russia Eurasia Center vezető munkatársa összeszámolta a Vlagyimir Putyin rezsimjét egyre jobban leterhelő tényezőket - különösen a rövid ideig tartó lázadást, amelyet Jevgenyij Prigozsin, a Wagner katonai magáncég vezetője vezetett. A lázadás "Putyin tétlenségének a terméke volt" - írta, és a Prigozsinnal szemben utólag tanúsított engedékenység az orosz elnököt "kevésbé erősnek" tüntette fel. Szerdán Putyin talán mégiscsak megkapta a bosszúját: Prigozsin a Moszkva mellett lezuhant magánrepülőgép halálos áldozatai között szerepelt. Stuart Reid, a Foreign Affairs ügyvezető szerkesztője még aznap beszélt Sztanovajával. (A beszélgetést a Foreign Affairs rövidítette)


Azt tudva, amit tudunk, mennyire valószínű, hogy a baleset szándékos volt?

Megalapozottan feltételezzük, hogy Putyin érdekelt egy ilyen balesetben. De még ha valóban baleset is volt, az orosz elit és magas rangú tisztviselők megtorlásnak fogják tekinteni. A Kremlnek és személyesen Putyinnak érdeke lesz az ilyen gyanú szítása. Putyin "árulónak" nevezte Prigozsint, ezért az orosz politikai osztály sok konzervatívja megdöbbent azon, hogy Putyin milyen puhán viselkedett vele szemben a lázadás után. Prigozsin szabadon járt Fehéroroszország és Oroszország között. Putyin találkozott vele a Kremlben. Hagyta, hogy úgy élje az életét, mintha mi sem történt volna. Ma azok, akik megdöbbentek, azt mondhatják: "Most már látjuk Putyin logikáját". Putyin nem tűnik gyengének. Úgy tűnik, mintha visszavenné az irányítást.

Beszéljünk arról, milyen sorsot ígért Putyin azoknak, akik kihívást intéznek ellene.

A korábbi években Putyin többször is azt mondta, hogy az árulóknak meg kell halniuk. Azt mondta, haláluknak kegyetlennek kell lennie, és szenvedniük kell. De Prigozsin nem klasszikus áruló. Igen, Putyin a lázadás után azt mondta, hogy ez olyan valaki, aki szembe mert szállni az állammal egy olyan időszakban, amikor az külső agresszióval néz szembe. De Putyin azt is mondta, hogy az emberek háborúban elveszítik az eszüket. Prigozsinhoz való hozzáállása egy kicsit lágyabb volt, mint amilyen egy olyan ember esetében lenne, aki szándékosan elárulta a hazát.

De végül is, nem igazán láttam, hogy a lázadás után Prigozsin mit ért Putyinnak. Egyesek azt sugallták, hogy Prigozsin sokat tudott Putyinról, és ezért nem mert megszabadulni tőle. Én szkeptikus voltam ezzel kapcsolatban. Akkor mi értelme volt megtartani őt? Putyin csak azért tűrte meg Prigozsint, mert volt némi katonai érdeme Ukrajnában és Szíriában. De ez tényleg elég volt ahhoz, hogy megbocsásson neki? Mielőtt Prigozsinnal ez történt volna, elég biztos voltam benne, hogy Putyin megtalálja a módját, hogy megszabaduljon tőle. Talán nem fizikailag: nem voltam benne biztos, hogy Putyin nem bánná ezt meg. Inkább úgy gondoltam, hogy a Külügyminisztérium, a GRU, az FSZB - ki tudja - idővel megtalálja a módját, hogy elvegye Prigozsin mindenét. De aztán fizikailag azt látjuk, amit látunk.

Ki profitál abból, hogy Prigozsin eltűnik a színről?

Sok ember. Azok számára, akik Prigozsint az államra nézve fenyegetésnek tartják, halála igazságot jelent. A katonai vezérkar, a vezérkar, a biztonsági szolgálatok, a konzervatívok - mindazok számára, akik szerint Prigozsin túl messzire ment - ennek kellett volna történnie. Nem hiszem tehát, hogy Putyin és a Kreml nagy erőfeszítéseket fog tenni, hogy meggyőzze a közvéleményt az ellenkezőjéről.

Hová megy innen Wagner?

Az orosz Telegramon egyesek azt sugallták, hogy ha Prigozsin megölése nem volt véletlen, akkor ez egy meglehetősen kockázatos lépés volt az állam részéről. Elégedetlenséget, ingerültséget és negatív reakciót válthat ki Prigozsin támogatóiból. Véleményem szerint nem fogunk jelentős reakciót látni. Azok, akik a lázadás előtt szimpatizáltak Prigozsinnal, csalódtak, amikor úgy döntött, hogy szembeszáll az állammal. Úgy vélték, hogy ilyen nehéz időkben nem szabad megingatni a hajót. Ezt láthattuk a közvélemény-kutatásokban: a lázadás előtt Prigozsin sok szimpátiát szerzett, de a lázadás után ez összeomlott. Sok orosz elfordult Prigozsintól, mert úgy döntöttek: "Harcolhatsz a védelmi minisztériumban tapasztalható korrupció ellen, kritizálhatod a hadsereget a Telegram-csatornádon, de nem lázadhatsz fel az állam ellen". Szóval nem'várok komolyabb felkelést a Kreml ellen, vagy valami Prigozsin-, Wagner-párti felkelést. Lehet, hogy lesznek kisebb epizódok, de semmi nagy dolog.

A támogatói mártírként tekintenek majd rá?

Nem, nem hiszem. Prigozsin dühös ember volt, akivel nem volt könnyű dolga. Nem hiszem, hogy vannak rajongói, akik a nyomdokaiba lépnek, és megpróbálják folytatni a tevékenységét. Még azok is, akik hittek Prigozsinban, úgy fogják tekinteni a vele történteket, mint egy figyelmeztetést mindenkinek, aki megpróbálja megismételni azt, amit ő tett. Az emberek félni fognak, különösen azok, akik eddig Prigozsin mellett maradtak. Képzeljék csak el: azt gondolhatják, hogy ők lesznek a következők.

Mit jelent Prigozsin halála az Ukrajnában tartózkodó Wagner-erők számára?

A Wagner most Belaruszban telepedett le, és erőik folytathatnak bizonyos tevékenységeket Afrikában és Szíriában is. Ukrajnába azonban bezárultak az ajtók. Néhány wagneri parancsnok abban reménykedett, hogy néhány hónap múlva Putyin visszahívja őket, és azt mondja: "Sajnálom, tévedtem veletek kapcsolatban. Szükségünk van rátok. Kérlek, jöjjetek vissza". Ez vágyálom volt.

Mire figyel majd az elkövetkező napokban, amikor a por leülepedik?

Én azt figyelném, hogyan tudósít az orosz televízió a helyzetről. Az, hogy milyen hangnemben beszélnek Prigozsinról és örökségéről, jelezni fogja, hogy a Kreml milyen módon próbálja alakítani a közvéleményt. Milyen történelmet fog megőrizni, és milyen történelmet fog átírni Wagner és Prigozsin háborúban játszott szerepével kapcsolatban? Azt is figyelném, hogyan alakul a hivatalos nyomozás - megpróbál-e valamilyen szájbarágós verziót bemutatni az eseményekről, vagy lekicsinyli a történtek jelentőségét.

A Telegram-csatornákon azt is figyelemmel kísérném, hogyan reagál a hazafias konzervatív tábor a történtekre. Akik kritizálják a védelmi minisztériumot: hogyan fognak reagálni? Láthatunk majd valamilyen szintű érzelmi felháborodást a történtek miatt? Haragudni fognak Putyinra? Elveszettnek fogják érezni magukat? Érdekes lesz látni, hogy milyen érzelmeik vannak, és hogyan kezeli őket a Kreml. Követhetjük az egyszerű oroszok hozzászólásait is - hogy fontos eseménynek tartják-e a történteket, és hogyan viszonyulnak hozzá. És persze közelről kell majd figyelnünk, hogy mi történik Wagnerrel Fehéroroszországban.

Netanjahu izraeli miniszterelnök köszönetet mondott Szaúd-Arábiának
Egy izraelieket szállító repülőgép hétfőn kényszerleszállást hajtott végre Dzsiddában, ahol az utasok a repülőtéri szállodában töltötték az éjszakát.

Legfrissebb